2019-04-17 Pomothy László

Nekonečné variácie – výstava v Bratislave Galéria pod Michalskou bránou – máj 2019

Zistenie, že umenie nie je len o hľadaní, ale aj o nachádzaní, je príjemné. Samozrejme, platí to aj pre umenie výtvarné a ja som rád, že v ňom stále niečo nové nájdem – či už „dobre ukryté“ dielo, alebo jeho tvorcu. A tak som nedávno našiel Lászlá Pomothyho a jeho akvarely. Ktovie, ako je to naozaj, možno si ony našli mňa – asi prišiel na stretnutie ten správny čas. Najprv som si o nich čítal na autorovej webovej stránke, následne v  magazíne Watercolor.

Nie náhodou sa ocitli v tomto rešpektovanom periodiku o špičkových tvorcoch výtvarnej disciplíny, ktorá je trochu v úzadí. Áno, aj „naživo“ v autorovom byte boli rovnako dobré, ba ešte lepšie. Žiadny posun v ilúzii farby, priestoru či tých jemných valéroch, ktoré vie namaľovať len akvarel. Nebola to len meditatívna balada, ale kvapkala z nich človečina zažitých vnemov.

Opäť som si potvrdil slová Josefa Čapka, že „umenie je krásna pravda – nie krásna lož“. Niektoré autorove akvarely si vás získajú okamžite, iné si vyžadujú na zoznámenie dlhší čas. Mestská krajina, ľudia v nej, atmosféra, príroda. Umenie občas nepotrebuje veľký priestor, aby rozpovedalo pútavý príbeh. Musí však mať dobre postavené kulisy a vnímavého tvorcu, ktorý, ako sám Pomothy hovorí, „stále sa tomuto médiu učí“. Interview v magazíne Watercolor o Lászlóvi Pomothym malo názov Nekonečné pátranie po štýle. Áno, ale toto platí asi pre každého výtvarného umelca.

László Pomothy vie, že je na ceste, ktorá je menšinová, ale o to odvážnejšia a sympatickejšia. Prítomnú výstavu v Galérii Michalský dvor sme nazvali Akvarelové variácie a je to autorova premiérová výstava v Bratislave. Som rád, že vo svojom obľúbenom šerosvite undergroundu môžem predstaviť ďalšie variácie na tému klasické umenie v treťom tisícročí. Aj klasika má stále svoje variácie, ktoré nikdy nekončia.

PhDr. Ľudovít Petránsky

pomothy1957@gmail.com

László Pomothy Slovakia